Правові та організаційні засади видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов’язки осіб, на ім’я яких видані такі документи визначає Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Згідно з пп. 1 п. 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 (із змінами та доповненнями) обмін паспорта здійснюється, зокрема у разі зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації).
Зміна прізвища особи є підставою для обміну паспорта. До паспорта громадянина України у формі картки під час обміну паспорта повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків вноситься відповідно до законодавства, яким регулюється питання ведення Єдиного державного демографічного реєстру.
Після отримання фізичною особою нового паспорта громадянина України у формі картки виникає необхідність у внесенні змін до окремого реєстру Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у зв’язку зі зміною прізвища.
Відповідно до 70.7 ст. 70 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) га п. 1 розд. IX Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822 (далі - Положення № 822) фізичні особи - платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до Повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті) протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви про внесення змін до окремого реєстру Державного реєстру щодо фізичних осіб, які обліковуються за серією та/або номером паспорта за формою № 5ДРП (далі - Заява за ф. № 5ДРП) (додаток 13 до Положення № 822).
Фізичні особи подають Заяву за ф. № 5ДРП особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а у разі зміни місця проживання - до контролюючого органу за новим місцем проживання. Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають Заяву за ф. № 5ДРП до будь-якого контролюючого органу (п. 2 розд. IX Положення № 822).
Для заповнення Заяви за ф. № 5ДРП використовуються дані паспорта громадянина України та.інших документів, які підтверджують зміни таких даних.
Внесення змін до окремого реєстру Державного реєстру здійснюється протягом трьох робочих днів від дня подання фізичною особою Заяви за ф. № 5ДРП до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання). У разі звернення до будь- якого контролюючого органу строк внесення змін до окремого реєстру Державного реєстру може бути продовжено до п’яти робочих днів (п. 4 розд. IX Положення № 822).
У Заяві за ф. № 5ДРП в обов’язковому порядку зазначається серія та/або номер попереднього паспорта громадянина України (п. 6 розд. IX Положення № 822), до якого було внесено інформацію про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, та реквізити діючого паспорта, на підставі якого заповнюється така Заява.При цьому, у разі виявлення недостовірних даних або помилок у поданій Заяві за ф. № 5ДРП фізичній особі може бути відмовлено у внесенні змін (п. 5 розд. IX Положення № 822).
При внесенні змін до окремого реєстру Державного реєстру дата взяття на облік не змінюється (п. 10 розд. IX Положення № 822).