Головне управління ДПС у Житомирській області повідомляє, що відповідно до п. 43 частини першої ст. 1 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) мале виробництво пива – суб’єкт господарювання, що здійснює за повним технологічним циклом виробництво пива в обсязі, що не перевищує 10000 гектолітрів за календарний рік, використовуючи приміщення, які фізично відокремлені від території будь-якої іншої пивоварні, та який не виробляє пиво на підставі договору (ліцензії) про право використання торгової марки або виробничого процесу іншого виробника. Мале виробництво пива не може бути пов’язаною особою у значенні Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ з іншими виробництвами пива. У разі співпраці двох або більше пивоварних заводів (малих виробництв пива), якщо їхній об’єднаний річний обсяг продукції не перевищує 10000 гектолітрів за календарний рік, такі пивоварні заводи (малі виробництва пива) для цілей Закону № 3817 розглядаються як єдиний незалежний пивоварний завод.
Малі виробництва пива, які отримали ліцензію на право виробництва алкогольного напою – пива, мають право здійснювати оптову торгівлю пивом власного виробництва без отримання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольним напоєм – пивом, а роздрібну торгівлю – на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольним напоєм – пивом (частина тринадцята ст. 16 Закону № 3817).
Отже, для здійснення роздрібної торгівлі пивом власного виробництва малі виробництва пива зобов’язані отримати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Оптова торгівля пивом власного виробництва може здійснюватися на підставі отриманої таким малим виробництвом пива ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв.