Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Відбувся сеанс телефонного зв’язку "гаряча лінія" щодо МПЗ

опубліковано 22 квітня 2024 о 14:22

Днями заступник начальника відділу адміністрування податку на майно та місцевих податків і зборів з фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Житомирській області Олена Владикіна провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», де відповідала платникам податків на актуальні питання щодо мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ).  

Під час спілкування з платниками податківець поінформувала, платником МПЗ є резидент, який володіє та/або користується (орендує/ суборендує, на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь (пп. 162.1.1 прим. 1 п. 162.1 ст. 162 Податкового Кодексу України (ПКУ)). 

Зокрема, наведемо декілька найпоширеніших питань.

 

На кого поширюється необхідність сплати МПЗ?

МПЗ поширюється на власників та користувачів земельних ділянок сільгоспризначення, які розташовані за межами населених пунктів, а також у їхніх межах, якщо розмір ділянки становить 0,5 га та більше.

Тобто, МПЗ необхідно сплатити як за користування, так і за володіння земельною ділянкою сільськогосподарського призначення.

Сплата МПЗ обов’язкова як для юридичних, так і для фізичних осіб.

Сума всіх сплачених податків відповідного платника залежно від системи його оподаткування не має бути меншою, ніж МПЗ. Розрахована сума податку з урахуванням цього принципу й буде МПЗ.

 

Звідки контролюючий орган (податкова) дізнається, що в мене є земельна ділянка?

Відповідно до пп. 170.14.3 ПКУ визначення загального МПЗ фізичним особам здійснюється контролюючими органами за податковою адресою таких осіб.

МПЗ обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та/або на підставі оригіналів чи належним чином засвідчених копій відповідних документів платника податків, зокрема документів, що підтверджують право власності/користування.

 

Як визначається мінімальне податкове зобов’язання?

МПЗ рахується за формулою, прив’язаною до нормативно-грошової оцінки ділянки 1 га ріллі по області, де вона розташована, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПКУ для справляння плати за землю; коефіцієнту та кількості календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Порядок визначення МПЗ визначено ст. 38-1 ПКУ. Формула розрахунку МПЗ залежить від того, проведена нормативна грошова оцінка земельної ділянки (паю) чи ні.

Якщо нормативно грошова оцінка проведена: МПЗ = НГОд x К x М / 12.

МПЗ — мінімальне податкове зобов’язання;

НГОд — нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю;

К — коефіцієнт, який становить 0,05;

М — кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Якщо нормативно грошова оцінка не проведена: МПЗ = НГО x S x К x М / 12.

МПЗ — мінімальне податкове зобов’язання;

НГО — нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі по по області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю;

S — площа земельної ділянки, гектарах;

К — коефіцієнт, що становить 0,05;

М — кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Розрахунок загального МПЗ вперше здійснюватиметься за наслідками 2022 року (відповідно до нових п.64 — 66 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Тобто, першим роком, за який визначається МПЗ, є 2022 рік.

Розрахунок до сплати МПЗ має відбутися у 2023 році після здачі усіх річних декларацій  та вирахування відповідної різниці.

Особливості розрахунку МПЗ за 2022 та 2023 звітні роки визначені п. 67 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Так, тимчасово для розрахунку МПЗ за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки коефіцієнт «К», визначений у пп. 38-1.1.1 і 38-1.1.2 ПКУ, застосовується із значенням 0,04, або 4% нормативно грошової оцінки.

 

Як звітувати за МПЗ?

Юридичні особи та ФОП зобов’язаніу складі податкової декларації за рік подавати додаток з розрахунком загального МПЗ.

Платникам — фізичним особам не потрібно самостійно звітувати за МПЗ. Замість них податкова до 1 липня поточного року самостійно визначатиме розмір загального МПЗ і надсилатиме податкове повідомлення-рішення.

Ті, хто отримав податкове повідомлення-рішення від податкової, має сплатити визначену суму МПЗ протягом 60 днів із дня вручення. Хто не згоден із розрахунком МПЗ має право звернутися до податкового органу для проведення звірки даних протягом 30 днів з дня вручення ППР.

Зверніть увагу, якщо ви передаєте земельну ділянку в офіційну оренду, то обов’язок зі звітування та сплати переходить на орендаря такої ділянки.

 

Чи передбачена відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату мінімального податкового зобов’язання (МПЗ)?

Податковим законодавством не встановлено окремої відповідальності щодо МПЗ, але у разі несплати або несвоєчасної сплати МПЗ будуть застосовуватись штрафні санкції, передбачені статтями 123 та 124 Податкового кодексу України.

Залишаємось на зв’язку: 

Комунікаційна податкова платформа: zt.ikc@tax.gov.ua