Головне управління ДПС у Житомирській області нагадує, що відповідно до п. 1 та п. 2 ст. 325 Цивільного кодексу України суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.
Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.
Таким чином, законодавство визначає суб’єктом права власності фізичну особу, яка може бути власником будь-якого майна, крім майна, яке не може знаходитись взагалі у власності фізичної особи. При цьому такий суб’єкт права власності як фізична особа – підприємець не відокремлюється.
Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, згідно з ст. 186 ПКУ.
При цьому, відповідно до п. 180.1 ст. 180 ПКУ, платником податку, зокрема, є:
- будь-яка особа, яка провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному ст. 183 ПКУ;
- будь-яка особа, яка зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.
З огляду на те, що власником нерухомого або рухомого майна можуть бути лише фізичні або юридичні особи, то постачання суб’єктом підприємницької діяльності – ФОП, який зареєстрований платником ПДВ, такого майна може здійснюватися ним виключно як фізичною особою.
Тобто якщо операція з постачання нерухомого або рухомого майна не належить до господарської діяльності суб’єкта підприємницької діяльності – платника ПДВ, то за такою операцією податкові зобов’язання з ПДВ ним не формуються, а право на податковий кредит у такого суб’єкта підприємницької діяльності – платника ПДВ за операцією з придбання зазначеного майна не виникає.