Промисловість – технічно найдосконаліша галузь матеріального виробництва, основа індустріалізації економіки, яка має вирішальний вплив на розвиток продуктивних сил. У вирішенні економічних і соціальних завдань розвитку області промисловий сектор відіграє ключову роль. Його частка у валовій доданій вартості, створеній в регіоні, становить майже 20 відсотків.
Індекс промислової продукції у листопаді 2021 року порівняно з попереднім місяцем та листопадом 2020 року становив відповідно 104,2 відсотка та 97,1 відсотка, за підсумками січня – листопада 2021 року – 106,3 відсотка.
У січні – жовтні 2021 року промисловими підприємствами області реалізовано споживачам продукції (товарів, послуг) майже на 49 мільярдів гривень. Поставки продукції переробної промисловості склали 72,7 відсотка загального обсягу реалізації, підприємствами з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – 15,5 відсотка, добувної промисловості і розроблення кар'єрів – 10,5 відсотка.
Підприємствами промисловості за 2021 рік сплачено податків та платежів до Державного бюджету у сумі 2,3 мільярди гривень. Порівняно з попереднім роком надходження до бюджету зросли у 1,4 рази, або на 648 мільйонів гривень більше. У структурі надходжень до Державного бюджету частка надходжень від виробників промисловості – майже 35 відсотків.
На території Житомирської області реалізовано ряд масштабних інвестиційних проєктів. Серед найбільших промислових підприємств з іноземними інвестиціями, що успішно господарюють на теренах Житомирщини, є: ТОВ «Церсаніт Інвест» (виробництво керамічних санітарно-технічних виробів); ТОВ «Кромберг енд Шуберт Україна ЖУ» (виробництво електротехнічного та оптичного устаткування); ТОВ «Грайф Флексіблс Україна» (виробництво готових текстильних виробів), ПрАТ «Біо мед скло» (виробництво й оброблення інших скляних виробів, у тому числі технічних); ТОВ «Обербетон-інвест» (виготовлення виробів із бетону для будівництва) та інші.
Промисловий комплекс області, використовуючи наявні ресурси і великий досвід, сучасні технології і інноваційні підходи забезпечує виробництво багатьох видів продукції, конкурентноздатності на внутрішньому і зовнішньому ринках.