В Головному управлінні ДПС у Житомирській області нагадують, що в грудні роботодавцям необхідно здійснити річний перерахунок заробітних плат працівників, утриманих сум ПДФО та суми наданої податкової соціальної пільги за 2019 рік. Метою проведення перерахунку є перевірка правильності нарахування податку за кожний податковий місяць звітного періоду та наявності підстав для застосування податкової соціальної пільги.
Звертаємо увагу, що Податковим кодексом передбачено два види перерахунку ПДФО: обов’язковий і добровільний.
Перерахунок ПДФО можна не проводити, якщо до зарплати працівника протягом кожного місяця звітного періоду не застосовувалася податкова пільга або у всіх місяцях звітного періоду не було перехідних виплат (наприклад, перехідних відпусткових, лікарняних тощо).
Обов’язковий перерахунок сум доходу у вигляді зарплати та наданих податкових соціальних пільгах проводиться:
- за результатами кожного звітного податкового року при нарахуванні зарплати за останній місяць звітного року;
- при проведенні розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги;
- під час проведення остаточного розрахунку із платником податків, який припиняє трудові відносини з роботодавцем.
Нагадаємо, якщо внаслідок здійсненого перерахунку виникає недоплата утриманого податку та збору, то сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу – за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати.
Коли недоплата виникає при остаточному розрахунку з працівником, який припиняє трудові відносини з роботодавцем і перевищує суму його оподатковуваного доходу за останній місяць, вона включається до складу податкового зобов'язання фізичної особи за наслідками податкового року та сплачується самостійно платником.
Якщо ж виникає переплата утриманого податку на доходи фізичних осіб та військового збору - на її суму зменшується сума нарахованого податкового зобов'язання платника податку у відповідному місяці.
Результати проведеного перерахунку сум доходів, нарахованих (виплачених) платнику податку, податковий агент-роботодавець відображає в податковому розрахунку за формою N 1ДФ, форму та порядок заповнення якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 N 4, в тому кварталі, в якому проведено такий перерахунок.
Податкові агенти мають право здійснювати добровільний перерахунок сум нарахованого доходу та ПДФО для визначення правильності оподаткування. В добровільному перерахунку можуть брати участь будь-які доходи, які входять до складу місячного (річного) оподатковуваного доходу.
Нагадаємо, норми Податкового кодексу не встановлюють відповідальність за непроведення перерахунку ПДФО. Водночас не рекомендуємо відмовлятися від перерахунку, особливо якщо мають місце перехідні виплати і до доходів працівників застосовується податкова соціальна пільга, адже в цих випадках легко помилитися при обчисленні ПДФО.
Звертаємо увагу, що штрафи не застосовуються, якщо недостовірні відомості або помилки виникли в ході обов'язкового або добровільного перерахунку ПДФО згідно з пункту 169.4 ПК і були виправлені відповідно до статті 50 Податкового кодексу.