В умовах воєнного стану бюджетна стабільність як держави в цілому, так і окремих громад залежить від сумління кожного платника податків. Зважаючи на це Житомирська ДПІ ГУ ДПС у Житомирській області проводиться роз’яснювальна робота серед платників податків щодо необхідності погашення податкового боргу, оскільки чимало громадян, підприємців та юридичних осіб у минулі роки допустили заборгованість зі сплати податків, а тому саме час розрахуватися бюджетом.
Начальником Житомирської ДПІ ГУ ДПС у Житомирській області Олександром М'ясковським в ході проведення робочих зустрічей з платниками податків та відвідувачами ЦОП наголошується на необхідності погашення податкових боргів громадянами – власниками (користувачами) земельник ділянок, власниками об’єктів нерухомості, а також фізичними особами – підприємцями та юридичними особами.
Звернуто увагу платників на законодавчі зміни, які відбулися у 2022 році. Зокрема, Законом України від 30 листопада 2021 року №1914 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі – Закон №1914) внесено зміни до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями.
Так, в частині удосконалення процедури погашення податкового боргу Закон №1914 містить положення щодо інформування громадськості, платників податків та органів місцевого самоврядування про суми податкового боргу юридичних і фізичних осіб без обмежень щодо поширення даних фізичних осіб.
З метою посилення інформування громадськості, платників податків та органів місцевого самоврядування про суми податкового боргу платників податків Законом № 1914 внесено зміни до п. п. 12.3.3 п. 12.3 ст. 12 та п. 35.4 ст. 35 Податкового кодексу України, відповідно до яких інформація про фізичних осіб, які мають податковий борг, буде надаватись органам місцевого самоврядування для проведення роботи з такими боржниками щодо недопущення росту податкового боргу та забезпечення його погашення, а також щомісячно оприлюднюватись на веб-порталі ДПС у формі відкритих даних.
В даній інформації зазначається:
- дата народження фізичної особи;
- прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
- суму податкового боргу такої фізичної особи в розрізі платежів та відповідних територіальних органів ДПС із зазначенням їх керівників.
При цьому, для уникнення спорів законодавець передбачив, що контролюючий орган не несе відповідальності за можливі помилки в оприлюдненій інформації, які виникають з незалежних від податкових органів причин. Зокрема, якщо платник податків зазначив неправильні реквізити у документах про сплату податків і зборів чи не виконав обов’язок щодо надання контролюючим органам інформації про зміну своїх даних чи даних про об’єкти оподаткування.
Такі зміни запроваджено у зв’язку з тим, що на практиці мали місце випадки, коли платники податків – громадяни не отримували інформацію про виникнення у них податкового боргу (наприклад, з податку на майно), і фактично дізнавалися про це вже при застосуванні до них процедур стягнення.
Олександр М'ясковський зазначив, що Законом №1914 внесено також зміни до законів України від 13 січня 2011 року №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» із змінами та від 01 червня 2010 року №2297-VI «Про захист персональних даних» із змінами, відповідно до яких не може бути обмежено доступ до інформації про наявність у фізичної особи податкового боргу, і така інформація не належить до інформації з обмеженим доступом.
Одночасно посадовцем нагадується платникам податків, що звірку щодо розрахунків з бюджетом можна провести самостійно через Електронний кабінет.
Щоб стати користувачем електронних сервісів ДПС потрібно отримати електронний цифровий підпис, зареєструватися на вебпорталі ДПС і в будь-який зручний час переглядати інформацію щодо нарахування та сплати податків з персонального комп’ютера або гаджета