Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Житомирська ДПІ: Сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія»з питань декларування майнового стану та доходів громадян

опубліковано 26 січня 2022 о 14:40

За участю заступника начальника Житомирської ДПІ ГУ ДПС у Житомирській області Ліни Лялевич відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія»з питань декларування майнового стану та доходів громадян.

Щорічно, з початком нового року, в Україні розпочинається кампанія декларування майнового стану і доходів громадян, отриманих торік.

Доводимо до вашої уваги відповіді на запитання, отримані від абонентів під час проведення телефонного спілкування.

Питання

Доброго дня! У минулому році, працював уЧехії. Чи повинен я подавати декларацію про отримані за кордоном доходи?

Відповідь

Так. Податковим кодексом України передбачено, що громадяни, які працювали за кордоном, повинні до 1 травня 2022 року подати річну податкову декларацію до територіального податкового органу  за місцем реєстрації та до 1 серпня 2022 року сплатити податок на доходи фізичних осіб (18 відс.) та військовий збір (1,5 відс.) із суми задекларованих доходів.

У випадку, коли громадянин України легально працював за кордоном і перераховував гроші своїм родичам, то їх одержувачі, мають задекларувати отриманий іноземний дохід і сплатити податок. Із зарплати легально працюючого за кордоном громадянина України сплачується податок за правилами країни отримання доходу.

Хочу зазначити, що коли між Україною і країною отримання доходу підписано Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування, і у фізичної особи є довідка про сплату податку за кордоном, то сума річного податкового зобов'язання зменшується на суму податку, сплаченого за кордоном.

Питання

Яким чином подається декларація про майновий стан і доходи?

Відповідь

Платник податків може обрати зручний длясебе спосіб подачі податкової декларації про майновий стан і доходи:

особисто або уповноваженою на це особою;

надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.

При надсиланні декларації поштою платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, а при поданні декларації в електронній формі – не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

При направленні декларації засобами електронного зв’язку громадяни можуть скористатися можливостями Електронного кабінету, де передбачається часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна.

Питання

Я - пенсіонерка, існую виключно на пенсію. Щоб отримати не лишню копійчину, здаю студентам кімнату у власній квартирі. Чи повинна я сплачувати якісь податки, а може й ні. Адже я ветеран праці та маю про це посвідчення.

Відповідь

Кожен громадянин, який не є підприємцем, але здає нерухоме майно в оренду (нежитлова нерухомість, квартири, будинки чи навіть кімнату в оренду має сплатити з отриманого доходу податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відс. та 1,5 відс. військового податку.

Подати декларацію про майновий стан та доходи необхідно до 1 травня поточного року до податкової інспекції за місцем реєстрації.

Відповідно до пп. 170.1 Податкового кодексу України під час нарахування доходу фізичній особі від надання нею в оренду об’єктів нерухомості необхідно враховувати розмір орендної плати, зазначений в договорі оренди, який має бути не меншим, ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди.

Якщо договір оренди об'єктів нерухомості посвідчувався нотаріально, нотаріус зобов'язаний надіслати інформацію про такий договір контролюючому органу за податковою адресою платника податку - орендодавця.

Питання

Роз'ясніть, хто повинен сплачувати податок з доходів фізичних осіб: фізична особа, яка продала автомобіль юридичній особі, чи підприємство-покупець? Чи потрібно такий дохід декларувати?

Відповідь

У разі якщо стороною договору купівлі – продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи фізична особа – підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі визначені розділом IV Податкового кодексу України функції податкового агента.

При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до ст.173 ПКУ з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

Питання

Скажіть, будь ласка, чи потрібно декларувати аліменти, якщо вони отримані від батька-іноземця?

Відповідь

Потрібно декларувати. Доходи, отримані від батька-іноземця, вважаються іноземним доходом і оподатковуються. Якщо у 2021 році ви отримували такий вид доходу, то вам необхідно до 1 травня 2022 року подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплатити податок до бюджету.

Зазначені доходи оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

Питання

У якому випадку подається декларація про майновий стан?

Відповідь

Обов’язок щодо подання «Декларації про майновий стан і доходи» у платників податків виникає при отриманні:

доходу у вигляді спадщини та подарунків;

доходу від продажу або надання в оренду рухомого та нерухомого майна;

доходу від продажу власної сільськогосподарської продукції;

доходу від продажу цінних паперів та корпоративних прав;

доходу від провадження господарської або незалежної професійної діяльності;

сума кредиту, прощеного кредитором., декларується за самостійним рішенням;

іноземного доходу та інших доходів, які не були оподатковані протягом року.

Питання

Якщо я фактично не проживаю за місцем прописки, до якої інспекції потрібно подавати декларацію про доходи?

Відповідь

Платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до органу державної податкової служби за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.

Питання

Чула, що змінилася форма щорічної декларації. Чи це так?

Відповідь

Дійсно, з 1 січня 2022 року діє нова форма декларації, яка передбачає об’єднання звітності з податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), а також декларування частини прибутку контрольованої іноземної компанії (далі – КІК).

Зокрема, Декларація доповнена новими додатками:

1) ЄСВ 1, ЄСВ 2 та ЄСВ 3 – для платників єдиного внеску самозайнятих осіб (крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування) та осіб, які сплачували добровільні внески, передбачені договором про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;

2) КІК – для платників, у яких виникає обов’язок декларувати прибутки КІК відповідно до п. 170.13 ст. 170 Податкового кодексу України.

Хочу звернути увагу, що за звітний період 2021 рік фізичні особи – платники податку додаток до податкової декларації КІК не заповнюють та не подають.

Питання

Працював за кордоном. Там же був утриманий податок з мого доходу. Але отримав лист від українських податківців з проханням з’явитися і задекларувати знов. Які мої дії?

Відповідь

Згідно із нормами міжнародних договорів, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід, уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Така довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.

Питання

Доброго дня! Хочу поцікавитися, які витрати частіше декларують жителі м.Житомира?

Відповідь

Найчастіше громадяни декларують витрати пов’язані з навчанням себе, або членів сім’ї. Останнім часом збільшилися випадки декларування витрат, пов’язаних зі сплатою страхових платежів за договорами довгострокового страхування життя.

До інших витрат, які вправі декларувати громадяни з метою отримання податкової знижки, належать: частина суми процентів за користування іпотечним кредитом; оплата послуг усиновлення дітей; сума орендної плати для внутрішньопереміщених осіб; сплата видатків на будівництво чи придбання доступного житла; сума коштів сплачених за переобладнання автомобіля на газ тощо.