Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Новоград-Волинська ДПІ: відбувся сеанс телефонного зв'язку «гаряча лінія» щодо заповнення та подання форми 20-ОПП

опубліковано 25 травня 2021 о 17:05

25 травня в приміщенні Новоград-Волинської ДПІ ГУ ДПС у Житомирській області відбувся сеанс телефонного зв'язку "гаряча  лінія" на тему: "Заповнюємо та подаємо форму 20-ОПП".

На питання платників податків відповідала та надавала змістовні роз'яснення завідувачка Новоград-Волинського сектору електронних сервісів Світлана Пузирьова.

Форма № 20-ОПП — це той звіт, до якого у бухгалтерів традиційно не дуже серйозне ставлення. Проте в останні роки ми чуємо про нього значно частіше, ніж раніше. Це пов’язано з тим, що значення форми № 20-ОПП суттєво зросло. Сьогодні поговоримо про те, на які робочі питання вплине подання цього звіту.

Платник зобов’язаний повідомляти податкові органи про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням згідно з порядком обліку платників податків (п. 63.3 ПКУ, п. 8.1 Порядку № 15881).

Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.

Об’єктами оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв’язку з якими у платника виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом ПКУ (п. 63.3 ПКУ, п. 8.2 Порядку № 1588). Тобто у формі № 20-ОПП зазначають усі приміщення, якими користується підприємство та які має у своєму розпорядженні, усі види транспорту, заправки, скважини, котли, сховища, земельні ділянки та інше майно

Довідник, в якому містяться типи об’єктів оподаткування, розміщено на сайті ДПСУ. При цьому якщо інформація про об’єкти оподаткування міститься у податковий звітності (наприклад, прибуток у декларації з податку на прибуток), про такі об’єкти окремо повідомляти не потрібно (БЗ 116.11). Тобто форма № 20-ОПП не дублює податкову звітність платника, а дає додаткову інформацію про наявність, місцезнаходження і поточний стан його матеріальних об’єктів оподаткування.

Повідомлення про об’єкти оподаткування подається за формою № 20-ОПП (додаток 10 до Порядку № 1588). Строк подання — протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкта оподаткування (п. 8.4 Порядку № 1588). Зазначений строк рахуємо від дати набуття права щодо об’єкта оподаткування відповідно до правовстановлюючих документів чи документів, що підтверджують право користування чи розпорядження (БЗ 116.11).

Форма № 20-ОПП завжди подається до податкового органу за основним місцем обліку платника. Якщо місцезнаходженням об’єкта оподаткування є територія, яка не збігається з основним місцем обліку, платник має стати на облік до податкового органу за неосновним місцем обліку (п. 8.3 Порядку № 1588).

При поданні форми № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації. Він стосується однотипних об’єктів оподаткування, що розміщені за однією адресою. Наприклад, якщо подається інформація про ємності, які розташовані на одній території чи в одному приміщенні, то у формі № 20-ОПП зазначаємо інформацію про територію або приміщення, де ці ємності розташовані, як про один об’єкт оподаткування.

Виняток — інформація про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному держоргані з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, кадастрового номера земельної ділянки). Цей номер зазначається у графі 12 форми № 20-ОПП окремо щодо кожного об’єкта оподаткування, тому інформацію про такі об’єкти укрупнювати не можна (див. БЗ 116.11). І якщо ви розділили один об’єкт оподаткування на два (наприклад, складське приміщення переобладнали в магазин і перукарню), у формі № 20-ОПП теж доведеться розукрупнити інформацію, аби показати створення двох нових об’єктів і закриття старого (БЗ 116.11).

Інформація, наведена у формі № 20-ОПП, потрапляє до Єдиного банку даних юросіб (ЄБД). Якщо повідомлення подавалося в електронній формі4, інформація потрапить до ЄБД не пізніше наступного робочого дня після її надходження, а якщо в паперовій — не пізніше 15 днів (30 днів для великих за обсягом) після надходження (БЗ 116.11).

Форма № 20-ОПП через електронний кабінет подається за запитом J/F1312002.

Інформація з форми № 20-ОПП є одним з ключових індикаторів того, що підприємство здійснює реальну діяльність

Адже саме з цієї форми до електронних баз податкової вноситься інформація про наявність основних засобів на підприємстві.

Перевірити подані відомості про об’єкти оподаткування можна в приватній частині електронного кабінету: «Електронний кабінет платника податків — Облікові дані платника — Відомості про об’єкти оподаткування».

Кількість РРО у формі № 20-ОПП наразі не зазначається.

Тож якщо ви відкрили нову господарську одиницю чи починаєте застосовувати РРО на вже існуючій, спочатку подайте форму № 20-ОПП про відкриття об’єкта оподаткування, а вже потім реєструйте РРО. Те ж саме слід зробити у випадку, якщо ви замінюєте РРО, а його попередник був зареєстрований без подання форми № 20-ОПП про господарську одиницю як про об’єкт оподаткування. Тобто, поки в ЄБД немає даних про наявність магазину, ресторану чи іншого об’єкта оподаткування, зареєструвати на ньому РРО буде неможливо (див. роз’яснення ГУ ДПС у м. Києві від 20.01.2020 р.7).

І якщо ви тимчасово не використовуєте об’єкт оподаткування, не поспішайте подавати форму № 20-ОПП про його закриття чи тимчасову неексплуатацію. Тоді вийде, що РРО зареєстрований на неіснуючу господарську одиницю. Якщо зареєстрований РРО тимчасово не використовується, він все одно залишається дійсним. Відтак повідомляти про тимчасове невикористання РРО не потрібно.

Реєстрація акцизних складів.

Відсутність об’єкта оподаткування або наявність неповної чи помилкової інформації про нього в ЄБД перешкоджає процедурі реєстрації акцизних складів у СЕАРП. Практично будь-який акцизний склад (п.п. 14.1.6 ПКУ) є об’єктом, пов’язаним з оподаткуванням. Наприклад, у нині чинному довіднику є такі акцизні склади, як автозаправна станція (код 10), бензоколонка (код 90) або паливно-заправний комплекс (код 694).

Під час реєстрації акцизних складів здійснюється звірка з даними ЄБД. І якщо в ньому немає інформації про акцизний склад або ж вона неповна чи помилкова, акцизний склад зареєструвати у СЕАРП не вийде. Іншими словами, аби зареєструвати акцизний склад у СЕАРП, ви маєте попередньо повідомити про наявність такого об’єкта оподаткування, подавши щодо нього форму № 20-ОПП!

Інформацію про акцизні склади слід зазначати повну і точну. Адже незареєстрований акцизний склад — це величезні штрафи для розпорядника (п. 1281.2 ПКУ).

Ліцензійні питання

Тут ідеться перш за все про ліцензії на торгівлю і зберігання пального (у тому числі для власних потреб). Очевидно, що здійснення такої діяльності вимагає наявності спеціальних ємностей (резервуарів) для зберігання пального.

Бо тоді виходить, що заявник просить про дозвіл на діяльність, для якої не має матеріально-технічної бази.

Додатковий аргумент на користь цього — навіть при зберіганні пального для себе необхідно повідомляти загальну місткість резервуарів для зберігання пального та їх фактичне місцезнаходження.

Тож не забудьте подати форму № 20-ОПП і зазначити в ній актуальні дані про ваші резервуари. Цілком імовірно, що при розгляді заяви на «пальну» ліцензію інформацію, зазначену у заяві, звірятимуть із даними ЄБД.

Чимало платників у попередні роки ігнорували форму № 20-ОПП і взагалі не подавали її. Звичайно, це порушення. Адже за наявності хоча б одного об’єкта оподаткування або об’єкта, пов’язаного з оподаткуванням, платник податків зобов’язаний повідомити податкову.

Тож якщо платник роками не повідомляв про об’єкти оподаткування, йому потрібно подати форму № 20-ОПП, хоча б із запізненням. Порядок № 1588 не передбачає можливості подавати форму № 20-ОПП як уточнюючу. Виправлення помилок відбувається через повторне подання форми № 20-ОПП з оновленою інформацією (БЗ 116.11). Також Порядок № 1588 не визначає звітний період для цієї форми. Тож при запізнілому поданні форму № 20-ОПП не потрібно подавати кілька разів (наприклад, щодо об’єктів оподаткування, створених у різні роки). Одним повідомленням одразу повідомляємо про всі об’єкти!

Отже, платник, що вирішив раптом подати форму № 20-ОПП, яку не подавав ніколи, повинен зібрати інформацію про усі об’єкти оподаткування (у тому числі орендовані й надані в оренду), які він має станом на дату подання форми № 20-ОПП, і зазначити інформацію про них у розділі 3 форми № 20-ОПП. У графі 2 слід повідомити про первинне подання (код ознаки надання інформації «1»), адже про всі об’єкти повідомляємо вперше. При цьому усі об’єкти зазначаються у одній формі № 20-ОПП, незалежно від того, створено їх місяць чи кілька років тому.

У графі 9 стан об’єкта «8» (орендується) або «9» (здається в оренду) зазначаємо саме для об’єктів, які орендуються чи надані в оренду на момент подання форми № 20-ОПП. Об’єкти, які платник колись надавав в оренду й повернуті орендарями, відображаються у формі № 20-ОПП як власні, а колись орендовані й повернуті орендодавцям самим платником — узагалі не відображаються (адже на момент подання форми № 20-ОПП цих об’єктів у платника немає).

Наголошуємо, що форма № 20-ОПП подається навіть щодо тих об’єктів, які були створені, відкриті чи зареєстровані до 01.01.2011 р. (коли ще не діяв власне Порядок № 1588). З іншого боку, для повідомлення про такі об’єкти оподаткування не встановлено жодних строків.

Нарешті, дата створення чи відкриття для більшості об’єктів оподаткування (за винятком тих, що підлягають держреєстрації) фіксується виключно внутрішніми документами підприємства. До того ж власне у формі № 20-ОПП дата створення конкретного об’єкта оподаткування не зазначається.

Якщо форму № 20-ОПП ви подавали, але дуже давно. За умови, що у вас не з’являлися нові об’єкти оподаткування, не закривалися старі і не змінювався стан діючих об’єктів, форму № 20-ОПП можна не подавати як завгодно довго. Порядок № 1588 не передбачає жодної періодичності подання форми № 20-ОПП чи оновлення інформації, яка міститься в цьому звіті.

Єдина умова для повторного подання форми № 20-ОПП — зміни у складі чи стані об’єктів оподаткування платника.