Днями в Коростишівській ДПІ Головного управління ДПС у Житомирській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія».З платниками податків щодо декларування доходів, отриманих у 2020 році спілкувалася старший державний інспектор Алла Гетманенко . Пропонуємо до уваги найактуальніші з запитань та відповіді на них.
Чи має право на податкову знижку громадянин, який навчається у закладі вищої освіти за кордоном?
Відповідно до ст. 166 Податкового кодексу України до переліку витрат, дозволених до включення до податкової знижки відноситься, зокрема, сума коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.
Відповідно до Закону України «Про освіту» в Україні визначено поняття закладів середньої професійної або вищої освіти. Закордонні заклади освіти не входять до галузі освіти згідно з чинним законодавством України. Отже, платники податків які навчаються за кордоном права на податкову знижку, в частині витрат у вигляді суми коштів, сплачених на користь закордонних закладів освіти не мають.
Хто відноситься до членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення при декларуванні спадщини?
Алла Гетманенко: Відповідно до Податкового кодексу України членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
Яка відповідальність за неподання декларацій передбачена чинним законодавством?
Неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПКУ, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п. 120.1 ст. 120 ПКУ).
Крім того, відповідно до ст. 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення (зі змінами) за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Чи зобов’язана громадянка України подати декларацію про майновий стан і доходи, якщо вона виїжджає за кордон на постійне місце проживання?
Відповідно до п. 179.3 Податкового кодексу України платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов’язані подати до контролюючого органу податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.
У який спосіб можна подати декларацію про майновий стан і доходи?
Платник податків може обрати зручний для себе спосіб подання податкової декларації про майновий стан і доходи. Наприклад, особисто або уповноваженою на це особою; надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.
Алла Гетманенко зауважила : Упереджуючи поширення коронавірусної хвороби COVID-19, рекомендуємо подавати декларацію в електронному вигляді за допомогою сервісу «Електронний кабінет платника».
Громадянин вже подав декларацію на отримання податкової знижки та самостійно виявив помилку. Чи можна подати уточнюючу декларацію?
Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації.
У випадку, якщо були виявлені документально підтверджені суми, що не були враховані при поданні річної податкової декларації, для реалізації свого права на податкову знижку платник податку може подати уточнюючу декларацію до 31 грудня включно наступного за звітним податкового року, оскільки право на податкову знижку надається лише за наслідками звітного податкового року.
Коростишівська ДПІ ГУ ДПС у Житомирській області