В Головному управлінні ДПС у Житомирській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Податкова знижка: хто має право?».
На запитання платників відповідав начальник управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС у Житомирській області Олександр МУШИЦЬКИЙ.
Надаємо відповіді на питання платників податків.
Як скористатись правом на податкову знижку?
Декларування доходів фізичних осіб може здійснюватись не лише для виконання зобов`язання щодо сплати податку до бюджету, а й задля можливості повернути раніше сплачені суми податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО). Здійснити це можна, скориставшись правом на податкову знижку.
Податкова знижка – це сума фактично понесенених протягом року витрат, на яку законом дозволено зменшити суму загального річного оподатковуваного доходу, одержаного у вигляді зарплати, у випадках, визначених ПКУ.
Це витрати, які дають право на податкову знижку , що визначено статтею 166 ПКУ:
- за навчання у вітчизняних закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти;
- на внески або товари, перераховані (передані) як благодійність відповідним організаціям, органам виконавчої влади, закладам охорони здоров'я;
- на частину процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом;
- страхові платежі за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески у рамках недержавного пенсійного забезпечення;
- на оплату допоміжних репродуктивних технологій;
- на оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;
- сплату за переобладнання транспортного засобу на біопаливо;
- витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, у т. ч. на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту;
- орендну плату за договором оренди житла громадянами, які мають статус внутрішньо переміщених осіб;
- кошти або вартість лікарських засобів, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, медичних виробів, передані відповідним установам та організаціям сфери охорони здоров'я для протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, коронавірусної хвороби COVID-19;
- витрати на лікування коронавірусної хвороби COVID-19, придбання лікарських засобів, виробів медичного призначення для лікування COVID-19, витрати на вакцинування від COVID-19 платника податку та членів його сім'ї першого ступеня споріднення.
Що необхідно для отримання податкової знижки?
Для отримання податкової знижки необхідно:
- заповнити та подати за місцем реєстрації декларацію про майновий стан та доходи;
- у декларації вказати суму одержаного за рік доходу у вигляді зарплати, вид понесених витрат, їх розмір і розраховану суму податку на доходи фізичних осіб до повернення.
Сума ПДФО надміру сплаченого в бюджет або зараховується на вказаний банківський рахунок платника, або надсилається поштою на адресу, що була зазначена в декларації, протягом 60 календарних днів з дня подачі декларації до податкової служби.
Звертаємо увагу, що для розрахунку сум ПДФО, які підлягають поверненню платнику з бюджету у зв’язку з реалізацією ним права на податкову знижку, застосовують суму сплаченого податку на доходи фізичних осіб до відповідного бюджету, а не нарахованого (утриманого) податковим агентом. Тому якщо податковий агент утримав, але не сплатив податок на доходи фізичних осіб до бюджету, то фізична особа не матиме права на податкову знижку.
Для того, щоб реалізувати право на отримання податкової знижки, необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи до 31 грудня року (у разі наявності податкового обов’язку з декларування інших доходів – до 1 травня), що настає за звітним, та надати копії підтверджуючих первинних документів. У разі, якщо платник не скористається таким правом за наслідками звітного року, на наступні роки воно не переноситься(пп. 166.4.3 ПКУ).
За результатами 2022 року під час реалізації права на податкову знижку до податкової знижки платника податку у звітному податковому році включають суми коштів або вартість майна, які перерахував (передав) платник податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям у розмірі, що не перевищує 16 % суми його загального оподатковуваного доходу такого звітного року.