У Лугинській державній податковій інспекції Головного управління ДПС у Житомирській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Податкова знижка за 2021рік».
На запитання відповідав головний державний інспектор Віктор Степанюк.
Пропонуємо вашій увазі відповіді на декілька актуальних запитань, що надійшли під час сеансу “гарячої лінії”:
Запитання: До якого контролюючого органу внутрішньо переміщеній особі подати декларацію на отримання податкової знижки?
Відповідь: Якщо платник податків – внутрішньо переміщена особа подав до контролюючого органу за місцем фактичного проживання/перебування заяву про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків за формою № 5ДР та пред’явив при цьому довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, то і декларацію про майновий стан і доходи (далі - Декларація) він подає до цього контролюючого органу.
Однак, якщо такі дії не здійснено, то Декларація подається платником податку за адресою (місцезнаходженням) контролюючого органу, який переміщено з тимчасово окупованої території.
Запитання: Чи має фізична особа – підприємець право на податкову знижку?
Відповідь: Відповідно до підпункту 14.11.170 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподаткованого доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати та /або у вигляді дивідендів, визначених ПКУ.
Заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику у зв’язку з відносинами трудового найму (підпункт 14.1.48 пункт 14.1 статті 14 ПКУ).
Згідно із пп. 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 Податквого кодексу передбачено, що загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Податквого кодексу.
Враховуючи викладене, право на податкову знижку має фізична особа – підприємець, яка є найманою особою, виключно до доходів, одержаних протягом року у вигляді заробітної плати.
Суб’єкт господарювання, який отримав дохід від підприємницької діяльності, не має права скористатись податковою знижкою щодо таких доходів.