Сьогодні у Бердичівській ДПІ було проведено «гарячу лінію» на тему: «Одноразове (спеціальне) добровільне декларування». Захід було проведено головним державним інспектором відділу з надання адміністративних та інших послуг Катериною ФІЛІППЕНКО.
У ході «гарячої лінії» були задані питання, що стосуються особливостей одноразового добровільного декларування фізичними особами належних їм активів, а саме:
1. Хто може скористатися добровільним декларуванням та хто не може бути декларантом?
Скористатися одноразовим добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі само зайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України за певних умов.
Заборонено подавати декларацію:
- неповнолітнім та недієздатним особам;
- особам, які у період з 2005 року подавали декларацію відповідно до антикорупційного законодавства;
- особам, до яких застосовані спеціальні економічні та інші заходи ( санкції).
2. Чи повинна подавати одноразову добровільну декларацію фізична особа, яка отримала у спадок (подарунок) рухоме або нерухоме майно від члена сім’ї першого або другого споріднення?
У разі, якщо об’єкти рухомого або нерухомого майна отримуються декларантом у спадок або як дарунок від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення, то обов’язку щодо подання одноразової добровільної декларації у такого платника не виникає (за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації).
3. Яким чином декларант може скористатися правом одноразового добровільного декларування, у разі наявності у нього коштів у національній та іноземній валютах у готівковій формі?
Декларант, який бажає задекларувати кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі, повинен до подання одноразової добровільної декларації розмістити такі кошти на поточних рахунках із спеціальним режимом використання в банках України.
4. Чи повинен декларант відкривати у банку поточний рахунок із спеціальним режимом, якщо кошти, які він бажає задекларувати, вже розміщені у банку?
Положення Податкового Кодексу, яким передбачено обов’язок декларанта відкривати спеціальний рахунок в банку, поширюються виключно на кошти у готівковій формі (в національній та іноземній валютах). Отже, дані вимоги не застосовуються до коштів, які вже розміщені декларантом на поточних рахунках у банку.
5. Якщо платник збору сплачує збір частинами та прострочив перший платіж, яка відповідальність в даному випадку?
Сплата збору з одноразового добровільного декларування здійснюється декларантом: першого платежу – протягом 30 календарних днів з дати подання одноразової добровільної декларації; другого платежу – до 1 листопада 2023 року; третього платежу – до 1 листопада 2024 року.
У разі несплати або сплати в неповному обсязі суми збору, зазначеної в одноразовій декларації, у встановлений строк одноразова добровільна декларація вважається неподаною та на декларанта не поширюються передбачені державні гарантії та звільнення від оподаткування.
6. В яких випадках декларант має право подати нову звітну одноразову (спеціальну) добровільну декларацію?
Відповідно до пп.6.3 п.6 підрозд.94 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України у період проведення одноразового(спеціального) добровільного декларування декларант має право уточнити інформацію, зазначену у попередньо поданій одноразовій (спеціальній) добровільній декларації (далі – Декларація), виключно шляхом подання нової Декларації. При цьому попередньо подана Декларація, інформація з якої уточнюється, вважається анульованою.